Contac Cold + Flu (Day Formula) paracetamol 500 mg / fenylefrinhydroklorid 5 mg (MS)
Contac Cold+Flu Ej dåsig
Generiskt namn: paracetamol och fenylefrin [ a-SEET-a-MIN-oh-fen-and-FEN-il-EFF-rin ]
Varumärken: Alka-Seltzer Plus Cold and Sinus, Contac Cold+Flu Non-Drowsy, Excedrin Sinus Headache Caplet, Mapap Sinus Congestion and Pain, QlearQuil Daytime Sinus & Congestion, … visa alla 11 varumärken
Läkemedelsklass: Övre luftvägskombinationer
Vad är Contac Cold+ Flu Non-Dowsy?
Acetaminophen är ett smärtstillande och febernedsättande medel.
Fenylefrin är ett avsvällande medel som krymper blodkärlen i näsgångarna. Utvidgade blodkärl kan orsaka nästäppa (täppt näsa).
Contac Cold+Flu Non-Drowsy är ett kombinationsläkemedel som används för att behandla huvudvärk, feber, värk i kroppen, täppt näsa och sinustäppa orsakad av allergier, förkylning eller influensa.
Contac Cold+Flu Non-Drowsy kan också användas för ändamål som inte anges i denna medicinguide.
Varningar
Använd inte Contac Cold+Flu Non-Drowsy om du har tagit en MAO-hämmare under de senaste 14 dagarna. En farlig läkemedelsinteraktion kan inträffa. MAO-hämmare inkluderar isokarboxazid, linezolid, fenelzin, rasagilin, selegilin och tranylcypromin.
Ta inte mer av denna medicin än vad som rekommenderas. En överdos av paracetamol kan skada din lever eller orsaka dödsfall. Ring din läkare omedelbart om du har illamående, smärta i övre delen av magen, klåda, aptitlöshet, mörk urin, lerfärgad avföring eller gulsot (gulning av huden eller ögonen).
I sällsynta fall kan paracetamol orsaka en allvarlig hudreaktion. Sluta ta detta läkemedel och kontakta din läkare omedelbart om du har rodnad i huden eller utslag som sprider sig och orsakar blåsor och fjällning.
Innan du tar detta läkemedel
Du bör inte använda detta läkemedel om du är allergisk mot paracetamol (Tylenol) eller fenylefrin.
Använd inte detta läkemedel om du har tagit en MAO-hämmare under de senaste 14 dagarna. En farlig läkemedelsinteraktion kan inträffa. MAO-hämmare inkluderar isokarboxazid, linezolid, fenelzin, rasagilin, selegilin och tranylcypromin.
Fråga en läkare eller apotekspersonal om det är säkert för dig att ta detta läkemedel om du har andra medicinska tillstånd, särskilt:
-
leversjukdom, cirros, en historia av alkoholism, eller om du dricker mer än 3 alkoholhaltiga drycker per dag;
-
högt blodtryck, hjärtsjukdomar, kranskärlssjukdom;
-
överaktiv sköldkörtel;
-
feokromocytom (en binjuretumör); eller
-
om du tar ett antidepressivt läkemedel.
Det är inte känt om Contac Cold+Flu Non-Drowsy kommer att skada ett ofött barn. Använd inte host- eller förkylningsmedicin utan läkares råd om du är gravid.
Paracetamol och fenylefrin kan passera över i bröstmjölken och kan skada ett ammande barn. Avsvällande medel kan också bromsa produktionen av bröstmjölk. Använd inte host- eller förkylningsmedicin utan läkares råd om du är gravid.
Fråga alltid en läkare innan du ger ett barn mot hosta eller förkylningsmedicin. Död kan inträffa på grund av missbruk av host- och förkylningsmediciner hos mycket små barn.
Hur ska jag ta Contac Cold+Flu Non-Drowsy?
Använd exakt enligt anvisningarna på etiketten eller enligt ordination av din läkare. Använd inte längre än rekommenderat. Förkylningsmedicin tas vanligtvis bara under en kort tid tills dina symtom försvinner.
Ta inte mer av denna medicin än vad som rekommenderas. En överdos av paracetamol kan skada din lever eller orsaka dödsfall.
Lös upp ett paket av pulvret i minst 4 uns vatten. Rör om den här blandningen och drick allt direkt.
Släpp brustabletterna i ett glas vatten (minst 4 uns, eller en halv kopp). Rör om den här blandningen och drick allt direkt.
Sluta ta läkemedlet och ring din läkare om du fortfarande har feber efter 3 dagars användning, du fortfarande har smärta efter 7 dagar (eller 5 dagar om du behandlar ett barn), om dina symtom förvärras eller om du har hudutslag , pågående huvudvärk eller någon rodnad eller svullnad.
Om du behöver operation eller medicinska tester, berätta för kirurgen eller läkaren i förväg om du har tagit Contac Cold+Flu Non-Drowsy under de senaste dagarna.
Förvara i rumstemperatur borta från fukt och värme.
Vad händer om jag missar en dos?
Eftersom detta läkemedel tas vid behov, kanske du inte följer ett doseringsschema. Om du tar medicinen regelbundet, ta den missade dosen så snart du kommer ihåg det. Hoppa över den missade dosen om det nästan är dags för din nästa schemalagda dos. Ta inte extra medicin för att kompensera den missade dosen.
Vad händer om jag överdoserar?
Sök akut läkarvård eller ring Poison Help-linjen på 1-800-222-1222. En överdos av paracetamol kan vara dödlig.
De första tecknen på en överdos av paracetamol inkluderar aptitlöshet, illamående, kräkningar, magsmärtor, svettning och förvirring eller svaghet. Senare symtom kan vara smärta i övre delen av magen, mörk urin och gulfärgning av huden eller ögonvitorna.
Vad ska jag undvika när jag tar Contac Cold+Flu Non-Drowsy?
Denna medicin kan försämra ditt tänkande eller dina reaktioner. Var försiktig om du kör bil eller gör något som kräver att du är uppmärksam.
Fråga en läkare eller apotekspersonal innan du använder någon annan medicin för förkylning, allergi, smärta eller sömn. Acetaminophen (ibland förkortat som APAP) finns i många kombinationsläkemedel. Att ta vissa produkter tillsammans kan göra att du får för mycket paracetamol vilket kan leda till en dödlig överdos. Kontrollera etiketten för att se om ett läkemedel innehåller paracetamol eller APAP.
Undvik att dricka alkohol. Det kan öka risken för leverskador när du tar paracetamol.
Contac Cold+Flu Ej dåsig biverkningar
Få akut medicinsk hjälp om du har något av dessa tecken på en allergisk reaktion: nässelfeber; svårt att andas; svullnad av ansikte, läppar, tunga eller svalg.
I sällsynta fall kan paracetamol orsaka en allvarlig hudreaktion som kan vara dödlig. Detta kan inträffa även om du har tagit paracetamol tidigare och inte haft någon reaktion. Sluta ta Contac Cold+Flu Non-Drowsy och kontakta din läkare omedelbart om du får rodnad i huden eller utslag som sprider sig och orsakar blåsor och fjällning. Om du har denna typ av reaktion, bör du aldrig mer ta något läkemedel som innehåller paracetamol.
Läkemedlet kan orsaka allvarliga biverkningar. Sluta använda läkemedlet och ring din läkare omedelbart om du har:
-
snabb, långsam eller ojämn hjärtfrekvens;
-
förvirring, hallucinationer;
-
tremor, kramper (kramper);
-
lite eller ingen urinering;
-
illamående, smärta i övre delen av magen, klåda, aptitlöshet, mörk urin, lerfärgad avföring, gulsot (gulfärgning av hud eller ögon); eller
-
farligt högt blodtryck (svår huvudvärk, dimsyn, surrande i öronen, ångest, förvirring, bröstsmärtor, andnöd, anfall).
Vanliga biverkningar av Contac Cold+Flu Non-Drowsy kan inkludera:
-
yrsel, svaghet;
-
mild huvudvärk;
-
lätt illamående, diarré, orolig mage;
-
rinnande näsa;
-
känsla nervös, rastlös eller orolig; eller
-
sömnproblem (sömnlöshet).
Detta är inte en komplett lista över biverkningar och andra kan förekomma. Ring din läkare för medicinsk rådgivning om biverkningar. Du kan rapportera biverkningar till FDA på 1-800-FDA-1088.
Vilka andra läkemedel påverkar Contac Cold+Flu Non-Drowsy?
Andra läkemedel kan interagera med paracetamol och fenylefrin, inklusive receptbelagda och receptfria läkemedel, vitaminer och växtbaserade produkter. Berätta för var och en av dina vårdgivare om alla läkemedel du använder nu och alla läkemedel du börjar eller slutar använda.
Vidare information
Kom ihåg att förvara detta och alla andra läkemedel utom räckhåll för barn, dela aldrig dina mediciner med andra och använd endast denna medicin för den indikation som föreskrivs.
Rådgör alltid med din vårdgivare för att säkerställa att informationen som visas på denna sida gäller dina personliga omständigheter.